Финалът в Лигата на нациите – старите срещу новите

Старите срещу новите! Така ще изглежда финалът в Лигата на нациите между Хърватия и Испания в неделя на стадион „Де Куип“ в Ротердам. Две десетилетия поред хърватите впечатляват света с невероятния си талант.

Мнозина от златното поколение, спечелило сребърен и бронзов медал от световни първенства ги няма. Но там са Лука Модрич (37 г.), Иван Перишич (34 г.), Домагой Вида (34 г.) и Марсело Брозович (30 г.). Вероятно това ще е последният им шанс да спечелят злато. Модрич и Перишич играят съответно 17 и 12 години за Хърватия. Натрупаха общо 291 мача.

От другата страна е Испания. Великият отбор от преди 15 години вече е история. Сегашните звезди са Гави (18 г.), Педри (20 г.) и Анту Фаси (20 г.). Лудите млади сразиха Италия в 40-ото дерби между великите сили – 2:1. В 88-ата минута резервата Хоселу заби победно. Нападателят има само 3 мача за „Ла Фурия“, в които вкара 3 пъти – по веднъж на всеки 27 минути, когато е на терена. Младост, но не само. Хесус Навас, който преди две седмици спечели Лига Европа със „Севиля“, стана най-възрастният футболист в историята на Испания – на 37 г. и 206 дни. Така задмина славния вратар Сантяго Канисалес, играл една година по-млад срещу Саудитска Арабия на Мондиал 2006.

„Чувствам задоволство и гордост“, каза треньорът Луис де ла Фуенте. През март новият селекционер бе яростно критикуван за първите си две евроквалификации – една загубена от Шотландия. Треньорът даде дебют на французина Робен льо Ролан от „Реал Сосиедад“, който през май взе испански паспорт.

„Изиграхме мач на изключително високо темпо – продължи Де ла Фуенте. – Доволен съм от морала.“

„На Италия й липсват добрите нападатели – призна селекционерът Роберто Манчини. – Има добри деца, но те идват на вълни. Сега притежаваме повече силни защитници и халфове.“

Голът за „скуадрата“ вкара ветеранът Чиро Имобиле от дузпа. Нападателят не се бе разписвал повече от 2 години за националния тим.