„Крайно неразумно е самолечението. Изкушава да си поставиш сам диагноза през интернет, но това е може да е опасно. Лекарят учи десетилетия, за да бъде квалифициран. 10 минути в интернет не компенсират това познание“. Това каза зам. председателят на Българския лекарски съюз проф. Николай Габровски в „Офанзива с Любо Огнянов“ по Канал 3.
Проф. Габровски припомни, че лекарят преценява и назначава лечението. Той призна, че сега има по-голям брой заразени медици, но все още се справяме добре. Процентът заболели медици е по-скоро приемлив.
Неврохирургът отбеляза, че приоритет в болничното лечение е COVID и това ще доведе до някои проблеми. Особено проблемни са пациентите с хронични заболявания. Той е убеден, че хората ще се отнесат по-отговорно за собственосто си здраве. Потоците са отделени. В отделенията има много висока дисциплина и хората не трябва да чакат последния момент.
Той беше категоричен, че електронната рецепта ще влезе в сила и е въпрос на седмици. В аптеката трябва да се отива с рецепта. БЛС е убеден, че само лекар може да назначава лечение, на фармацевтите това не им е работа. Проф. Габровски предложи да се открият отново 24-часовите обслужвания в аптеките, а медикаментите без рецепта, да се продават и извън аптека – в магазин, вендинг и др. „Това са две неща, които биха облекчили много ситуацията. Дефицит на лекарства няма. Панацея също няма. Навсякъде по света е доказано, че маските помагат за контрол на разпространението. Трябва да излезем от това заедно. Тук режимът е либерален, просто трябва да се спазват правилата“, допълни той.
Проф. Габровски смята, „че не е правилно хора без симптоми да си правят изследване. „Показахме, че системата ни на здравеопазване може да реагира адекватно в много кратко време. Имаме ново разделение на типовете болници – отговорни и организирани и останалите болници.“ Според него голяма част от съсловието се е справило по много достоен начин, но не иска да коментира лекари, които отказват да спазват Хипократовата клетва.