Недостроени язовири спасяват Бургаско от безводие

Със завършването на 2 недостроени язовира в Югоизточна България ще могат да се решат проблемите с водоснабдяването в Бургаска област. Това съобщи председателят на Националния съюз по водите инж. Пламен Никифоров.

Той обясни, че в района на Южното Черноморие има 2 незавършени язовира, като с част от водата на единия – „Индже войвода“, е трябвало да се захранва и металургичният в Дебелт, а останалата – за селищата наоколо. Язовир „Раков дол“ пък се намира в общините Созопол и Средец.

Някога е проектиран за 285 млн. куб. м вода

колкото половината от яз. „Искър“ – най-големия водоем в страната. Инж. Никифоров смята, че това е дългосрочното решение за решаване на проблемите с водоснабдяването в района на Южното Черноморие.

Във връзка с идеите за битово водоснабдяване да се подава към абонатите обезсолена морска вода, Пламен Никифоров обясни, че това е много скъпа технология и засега се използва само в пустинни и безводни райони, където няма други източници на прясна вода. По думите му у нас трудно ще се прилага, защото би била ограничена до морския бряг. „В малки количества, за някои хотели край брега, където няма водоизточници – може да се използва. По принцип обаче за големи дебити,

за водоснабдяване на градове като Бургас или Несебър е доста скъпо

решение. Технологията на обезсоляване не се прилага в България и не е била проучвана у нас“, добави той.

Доц. Галя Бърдарска, работила в БАН, също акцентира на високата цена на технологията на обезсоляване на морска вода. Тя припомни, че като се вземе и дебитът на река Дунав, водните ни ресурси са по 14 000 кубика на глава от населението на година и е важното те да бъдат разумно оползотворявани.

Относно идеите за използване на въпросната израелска технология Илиян Илиев, изп. директор на държавния „ВиК холдинг“ ЕАД, подчерта, че

най-важна ще е себестойността на водата

добивана с нея. „Засега тя беше представена информативно от израелските колеги и не сме стигнали до финансови сметки. Наистина е интересна. След време тези инсталации за обезсоляване на вода ще ни бъдат представени по-подробно. Във вторник на опознавателната онлайн среща те ни разказаха още, че в Израел броят капките вода за поливане на всеки отделен стрък растение. Да не забравяме, че са високотехнологична държава и затова искаме да ползваме техния опит“, уточни Илиев. Той добави, че средните загуби на вода там са едва 3%, което го няма никъде в Европа.