Нация от ченгета: Пълнят бюджета с „донос-бонус“-а, посягат и на домашарката
Въвеждане на система за “донос-бонус” с цел осигуряване на допълнителни приходи в държавния бюджет отново предлагат от Министерство на финансите с проекта на бюджет за 2025 г., който е пуснат за обществено обсъждане.
Предоставянето на бонус от НАП за всеки, който подаде информация за укрити данъци или осигуровки беше предложено от министерството и в края на миналата година, но идеята не беше подкрепена от депутатите. Сега предложението на Министерство на финансите (МФ) е 10% от допълнително събраните приходи в бюджета, представляващи данъци, задължителни осигуровки и лихвите върху тях да бъдат предоставяни като възнаграждение на човека, който е подал информация в НАП, която е помогнала за събиране на налозите.
Бонус от 10% ще бъде даван само ако в резултат на подадената информация бъдат събрани допълнителни задължения към държавната хазна в размер над 100 хил. лв. По този начин ще бъде избегнато подаването на информация от много хора само с цел да злепоставят някой свой съсед или конкурент в бизнеса. Бонус няма да дават за информация, която е налична в публично достъпни източници, включително средства за масово осведомяване, телевизионни програми, публикации на хартиен носител, електронни записи или интернет публикации. Бонуси няма да има и за хора, които са получили достъп до информацията в качеството им на служители в приходната агенция или служители в държавна администрация с правомощия за извършване на контрол за спазване на нормативни правила или за извършване на проверки.
Ако предложението бъде подкрепено от депутатите, от бонуса най-често ще могат да се възползват служители на фирми, които знаят характера на сключваните сделки и движението на парите, както и данъчни и счетоводни консултанти. Съпрузи в развод ще могат да дават информация за укрити доходи от страна на доскорошния любим.
Идеята е информацията за разкриване на допълнителни приходи в бюджета да може да се подава до всяка териториална дирекция или до централното управление на НАП писмено или по електронна поща. Информацията трябва да съдържа: трите имена, адрес, телефонен номер и електронен адрес на подателя; да бъде посочено, че се подава информация по съответния член от закона; имената и други данни за идентифициране на човека или фирмата, за която се подава информацията; по възможност данни за местоработата на човека или адрес на обект, в който се извършва дейността на фирмата; възможно по-детайлни данни за облагаеми сделки, доходи, печалби и имущества, за които човекът, подаващ информацията, счита, че са укрити данъци или осигуровки; както и банкова сметка, по която да бъде преведен бонусът.
В проекта е записано, че хората, които подадат информация, имат право на защита по реда на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Т. е. няма да може да бъдат уволнени.
Акцизите за алкохола, бирата и цигарите да бъдат повишени предлагат от Министерство на финансите (МФ) с проекта на бюджет за 2025 г. В момента акцизът за домашна ракия е 2,20 лв. на литър от 40 градуса, или 550 лв. за 1 хектолитър чист алкохол. За ракия, водка и уиски в магазина акцизът е двойно по-висок.
Предложението на МФ е акцизът за алкохола и домашната ракия да бъде повишен от 1 юли 2025 г., а след това и от 1 януари през всяка от следващите три години. Така от 1 юли 2025 г. акцизът за домашната ракия ще стане 2,27 лв. за литър от 40 градуса, което представлява повишение със 7 ст. От началото на 2028 г. акцизът за домашната ракия ще стане 2,68 лв. за литър, което е с 48 ст. повече от сегашния налог. Запазва се правилото акцизът за алкохола в магазините да бъде двойно по-висок от този за домашната ракия. Така от 1 юли 2025 г. алкохолът в магазините трябва да поскъпне със 14 ст. за литър от 40 градуса, а от 2028 г. цената да бъде с близо 1 лев по-висока от сегашната. За бутилка от 700 мл повишението на цените трябва да е по-малко.
Повишението на акциза за бирата е малко и би трябвало да се отрази едва с няколко жълти стотинки на крайната цена на една бутилка. Запазва се правилото, че за бира, произведена от независими малки пивоварни, акцизът е наполовина от този за големите производители.
При цигарите предлаганото увеличение е значително по-голямо. Сега минималният акциз в една кутия цигари е 3,88 лв., а от 1 март ще стане 4,20 лв. Заедно с ДДС увеличението на минималния акциз и ДДС за кутия цигари ще бъде с близо 40 ст. на кутия. От МФ предлагат и стъпки за повишаване на акциза на цигарите до 2028 г. Предвидено е дотогава повишението на акциза заедно с ДДС да бъде с над 1,50 лв. за кутия цигари.
Строителните материали и минералната вода, използвана за бутилиране или за пълнене на басейни в хотели, ще поскъпнат в резултат на въвеждането на нов данък върху подземните богатства, предложен от Министерство на финансите.
Очакваните допълнителни приходи от данъка са 900 млн. лв., като те ще бъдат включени в крайните цени за потребителите.
Предложението е добитите метални полезни изкопаеми да бъдат обложени с данък от 15% върху стойността им. Тук освен добиваното злато влизат и останалите добивани метални руди. За останалите подземни богатства е предложен данък от 8 на сто от стойността им.
За цени на добиваните метални полезни изкопаеми ще бъдат взимани обявените цени на Лондонската метална борса за съответната календарна година. А за неметалните полезни изкопаеми, където влизат редица строителни материали, за нефт, природен газ и въглища в проекта са фиксирани цени, върху които ще трябва да бъде плащан данъка от 8 на сто.
За минералната вода е определена цена от 5 лв. на кубик, върху която концесионерите също ще трябва да плащат данък от 8% според използваното количество.
Слагането на допълнителен данък от 8 на сто за добиваните строителни материали, като например пясък, чакъл, глина и гипс директно ще се отрази върху цените на строителството, а съответно и върху крайната цена на новите апартаменти.