Има ли фалшив гръцки зехтин у нас?

Към този момент гръцките компетентни власти не са отбелязали България като страна, която е канал за разпространение на фалшив зехтин. Това каза пред БНР д-р Кремена Стоева, началник на отдел в дирекция „Контрол на храните“ към Българската агенция по безопасност на храните.

„Това, което се предприема на територията на Гърция, към този момент не засяга България. Няма данни от този зехтин да са постъпвали количества на територията на България“, поясни тя.

БАБХ активно участва в мрежите на ЕС за бързо информиране. Гърция също участва. Нотификациите се следят ежедневно. Функционира мрежа за измама с храни, уточни д-р Кремена Стоева.

„Винаги е възможно да постъпи фалшив зехтин по някакви канали. Зехтинът, по данни на Европол, е един от най-фалшифицираните хранителни продукти. Контролът, който извършва БАБХ, е планов и извънпланов – по сигнали и жалби.“

През април са били проверени около 1200 производители и опаковащи и преопаковащи обекти, каза д-р Стоева. Тя даде пример с унищожен малко над 1 тон зехтин заради недоказан произход или нарушени качествени показатели. По граждански сигнал е работено по случай със смесване на зехтин с олио.

В домашни условия може да се направи тест – зехтинът да се подложи на по-ниски температури. Истинският зехтин тогава придобива по-твърда консистенция, а олиото не се втвърдява, коментира д-р Кремена Стоева в предаването „Хоризонт до обед“.

Традиционно БАБХ засилва контрола в дните преди и по време на празници, напомни тя.