Жълт енчец – ценна билка при камъни в бъбреците

Жълт енчец – ценна билка при камъни в бъбреците

Жълтият енчец (лат. Solidago virgaurea), или Златна пръчица, е многогодишно тревисто растение с 20 – 60 см високо стъбло, разклонено само в горната част. Листата са последователни, приосновните са с дълги дръжки, елипсовидни, назъбени, а горните – ланцетни, с къси дръжки или приседнали.

Цветовете са жълти, перифериите са езичести, а средните – тръбести. Цъфти от юли до септември. Расте из храсталаци и редки гори, по тревисти и скалисти места в равнините и планините из цялата страна до 2200 м надморска височина.

Надземната част от растението се използва при заболявания на отделителната система – възпаления, пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур с албумин в урината. Прилага се и при отоци от различен произход, при подагра или ревматизъм и др. Разчита се на болкоуспокояващото, противовъзпалителното и пикочогонното действие на билката. Растението намира приложение и външно при гнойни рани, циреи и други кожни възпаления.

Билката проявява диуретично и отхрачващо действие. Освен това горският енчец проявява силен противовъзпалителен ефект и се използва при отоци от различен произход, подагра ревматизъм, ентероколити и др. Растението намира приложение при супоративни процеси като гнойни рани, циреи и кожни възпаления, гнойни пъпки и акне, пише Puls.bg.

Посочените основни действия на билката се дължат на наличното в нея етерично масло (0,5%). Те също могат да се дължат на откритите в тях флавоноидни вещества: кверцетин, изорамнетин, рамнетин, кемпферол и сапонини.

На основата на доказаните диуретични свойства на билката, в Германия има регистрирани редица комбинирани продукти, съдържащи златна пръчица. Те се използват главно за лечение на бъбречни заболявания – песъчинки и камъни в бъбречното легенче.

Прилага се извлек от надземната част, който се приготвя от 6 чаени лъжички билка, извлечена на студено с 1/2 л вода за 8 часа. Извлекът се изпива на глътки за 1 ден. Външно се прилага под формата на лапи от стрити пресни или сухи листа като кашичка с вода или мляко.

Съдържа етерично масло, сапонини, дъбилни вещества, флавоноиди, смоли, слузни вещества, витамин С и др.

Използват се горните стъблови части с листата и кошничките (Herba Solidaginis virgaureae), събрани по време на цъфтеж.