Доц. Маринчо Георгиев: Холмиум лазер разбива камъните по-бързо

Холмиум лазер разбива камъни в бъбреците за почти двойно по-кратко време от техниката, с която се работи масово сега. Новата апаратура работи от броени дни в Клиниката по урология на Александровска болница, съобщи нейният завеждат – доц. Маринчо Георгиев.

Тя е комбинирана за литотрипция и за енуклеация на простатната жлеза при доброкачествена простатна хиперплазия, допълни той и поясни, че това означава премахване изцяло на жлезата с помощта на лазерна енергия. Независимо, че в България от години се

работи с лазерни системи,

новият модел е нещо като мерцедесът сред тази медицинска техника, казват лекарите. Той е от най-ново поколение със седем степени, чрез които може да бъде регулирана дължината на импулса на лазерната вълна. Това позволява да се постигне много по-добър ефект независимо от големината, здравината и местоположението на камъка. С него успешно се разбиват и така упоритите оксалатни образувания.

Като изключително преимущество на холмиум лазера, специалистите посочват по-краткото време – 30 процента, за което той се справя с проблема.

„За различните камъни, според

структурата и локализацията

им, манипулацията продължава различно. Ако той е оксалатен, 1 см е и се намира в средата на уретъра, например, със старите системи го разбиваме средно за половин час. Сега ефектът се постига на 20-та минута, казва доц. Георгиев. – Така пациентът стои по-малко време под анестезия. Освен това, колкото по-малко време се действа в уретъра или бъбрека му, толкова по-малък е рискът от усложнения – евентуално кървене, инфекции или увреждане „, пояснява той.

Нещо повече, апаратурата може да се справи и с образувание от 3 сантиметра. Това става като лъчът на холмиум лазера се насочва към мястото без да се налага хирургична интервенция. До сега, с по-старите модели лазери, при големи камъни лекарите правеха

разрез в тялото на пациента

до самия бъбрек и ги атакуваха пряко. Впоследствие раната се зашиваше, правеше се превръзка и се наблюдаваше така, както се практикува след всяка друга операция.

Новата техника разполага и с две други системи. Едната се нарича виртуална кошничка. Когато се прави литотрипция, лъчът атакува камъка. Въпросната кошничка е зад него и сякаш го държи, за да не се връща обратно. Втората е т.нар. вапоризиращ тунел. При него първият лазерен лъч изпарява водата пред себе си точно под формата на тунел, а вторият минава на чисто и започва да работи.

„Така се минимизира рискът от увреждане на тъканите“, подчертава доц. Маринчо Георгиев и допълва, че въпросният тунел придърпва камъка към себе си чрез вакуум, което

улеснява неговото разбиване.

С новият апаратът са третирани 8 пациенти. Като изключителен успех в клиниката отчитат разбиването в един сеанс на 8 камъка със смесен състав при жена на средна възраст. Всеки от тях е бил с големина около 1 сантиметър. Ако лекарите бяха използвали друг тип лазери, на болната щеше да се наложи да ляга поне три пъти под машината в различни дни.

Независимо от преимуществата на холмиум лазера, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) не поема консумативите. Тя заплаща само труда на лекарите и медицинските сестри. Причината не е в това, че апаратът е нов и отскоро се работи с него. Осигурителната институция не заплаща консумативите и за традиционните лазери, с които масово се работи в българските болници.

„Когато е създавана клиничната пътека за разбиване на камъни, се е работело с ултразвук. Независимо от новите технологии, касата плаща, както и преди по 780 лв. за преминал пациент, разясни проблема доц. Маринчо Георгиев. Така той трябва да си плати лазерната сонда. В зависимост от модела и размера й тя струва между 150 и 200 лева.

Купува си сам и стенда,

който се слага след манипулацията и според големината излиза между 100 и 200 лева“, допълни завеждащият Клиниката по урология.

Доц. Георгиев посочи, че един модерен лазер струва 300 000 – 350 000 лева. С допълнителните уретъроскоп, камера и монитори инвестицията възлиза на не по-малко от 500 000 лева. Отделно отиват и средства за поддръжката му.

За да компенсира и си възвърне инвестицията една или друга болница, и за да не плащат пациентите, Българското урологично дружество, на което той е председател, неведнъж е искало цената на клиничната пътека да бъде увеличена, но това не се е случило, информира Clinica.bg.

„Дали сме предложение клиничната пътека да стане от 780 на 1400 – 1500 лева. Вече шеста година излизаме с това искане, резултат обаче няма, но няма да се откажем“, категоричен е доц. Маринчо Георгиев.

Споделете това с Вашите приятели:
Pin Share