Говорещият с кучета Сизар Милан идва у нас?

Официално писмо до световноизвестния американски дресьор и рехабилитатор на кучета Сизар Милан /Cezar Millan/ от името на М&M Помощ за животните-БГ ще бъде изпратено тази седмица, написа „Пловдивмедия“.

Целта е да се потърси помощ от световно известни организации за справяне с проблемите, свързани с всички животни в България. „Крайно време е ,да променим съдбата на страдалчетата в Българи и да се преборим за техните права.“, амбицирани са от инициаторите на поканата.

Двoйнo пoвeчe ca cлучaитe нa нacилиe нaд живoтнитe в cрaвнeниe c минaлaтa гoдинa, кoмeнтирa Мaртин Янчeв, прeдceдaтeл нa Acoциaция „M&M – Пoмoщ зa живoтнитe-БГ“.

„Прeз 2019 г. oргaнизирaхмe пoдпиcкa cрeщу извършитeлитe нa звeрcтвa. Имaхмe нaд 2 500 пoдпиca, пуcнaхмe ги към чeтири прoкурaтури c въпрoc към тях – кaквo ce cлучвa c извършитeлитe, дoкъдe ca cтигнaли прeпиcкитe и дocъдeбнитe прoизвoдcтвa и зa cъжaлeниe, нe пoлучихмe пoлoжитeлeн oтгoвoр oт тях, кoeтo дoвeдe нeщaтa дa ecкaлирaт и дa излeзeм нa прoтecт. Нe e идeятa ниe дa ce caмoрaзпрaвямe c извършитeлитe нa звeрcтвa. Идeятa e зaкoнът дa ги cмaчкa, a нe ниe“, категоричен е той.

50-годишният Сизар Милан Фавела е автор на книги и издател на списание по въпросите за обучението на кучетата. Водещ е на реалити шоута посветени на кучетата, излъчвани основно по „National Geographic“. Израства сред животните във фермата на дядо си и от малък проявява таланта си да укротява и успокоява животните.

На 21-годишна възраст заедно със семейството му преминават нелегално границата на САЩ и се установяват в Санта Клара, щата Калифорния.

Не знае нито дума английски и почти два месеца семейството живее на улицата. Уменията на младия Сизар скоро му намират клиенти, сред които е и американската актриса и продуцент Джада Пинкет-Смит, която става негов поддръжник и ментор. През 2009 г. получава американско гражданство. Има двама сина.

През 1994 г. умира любимото му куче Дади, американски питбул териер. Това предизвиква у него силен емоционален срив и прави опит за самоубийство. За да се измъкне от тежкото депресивно състояние дресьорът отказва да взема антидепресанти, а се обръща към работата, към кучетата и физическите натоварвания.

През 2002 г. създава в Лос Анджелис Център за рехабилитация на кучета. Две години по-късно става водещ на телевизионно реалити шоу „Говорещият с кучета“ (Dog Whisperer). Бързо набира популярност и се превръща в едно от най-гледаните предавания в САЩ. Излъчва се по канала „National Geographic“ и бива предавано в над 80 страни. Във всеки епизод от по 60 мин. водещият се среща с 2 до 3 семейства, които имат проблеми в отношенията си с домашните си кучета – открива в повечето случаи къде е проблемът, а после обучава и наставлява семейството как да се държи с кучето и как да разчита знаците на неговото поведение. Шоуто се превръща в своеобразен бестселър сред телевизионните програми с научно-популярна насоченост.

През 2012 г. започва ново реалити шоу, „Водачът на глутницата“ (Leader of the Pack), в което се опитва да спаси изоставени в приюти кучета като им намери възможно най-подходящото за тях семейство и най-уверените водачи.

Издава в САЩ и Канада месечно списание „Как го прави Сизар“ (Cesar’s Way) със статии и съвети за подобряване на взаимоотношенията между хората и техните домашни любимци кучетата. Списанието скоро се превръща в No1 по популярност в своя сектор в Северна Америка. Издава се и в ЮАР.

Написва няколко книги с наставления по отглеждането на кучета и с автобиографична насоченост, които се превръщат в бестселъри на „Ню Йорк Таймс“ и са преиздадени в над десет страни.

Той коригира поведението на домашните любимци като обучава техните собственици да разбират нуждите и сигналите на кучетата, да осъзнават, че кучетата са групови животни и обикновено не живеят самостоятелно, а се събират на глутници с определена йерархия в тях. Той учи собствениците как да заемат лидерска позиция в онова, което кучето счита за своя „глутница“, но да я заемат спокойно, уверено и неотстъпно.

Според него други думи задължение на собственика е да дава възможност на кучето да изразходва своята енергия чрез подходящи упражнения или да я насочва в подходяща за него работа, да го научи да следва ясни правила и да знае своите граници и ограничения, а в подходящото време, когато кучето е изпълнило неговите изисквания, да му дава своята любов.

Милан настоява собствениците да показват своята любов към кучето само когато то е спокойно, уравновесено, когато е доволно, че е изпълнило упражненията или се е съобразило с правилата, когато умът му не е напрегнат и обезпокоен, защото ако кучето е нервно и уплашено, проявите на любов от страна хората може само още повече да засилят дисбаланса на отрицателна енергия у него и да го научат да си търси внимание с помощта на дразнещо и невротично поведение.

Смята, че най-голямата грешка на собствениците на кучета е да им дават много внимание, нежност и лакомства, твърде малко дисциплина, почти никакви упражнения и съвсем недостатъчни разходки. Подчертава особената важност на разходките за кучето, а не само на упражненията. Но на първо място кучето трябва да признава собственика си като свой водач.

Сизар Милан участва в множество проекти, свързани с кучетата, с деца в риск, с обучение на хората да разбират и приемат животните.