Божанков: Дълбоко убеден съм в мотивите си и в начина, по който гласувам
Ще ви кажа едно – сега ни предстои важно гласуване. Дълбоко убеден съм и в мотивите си и в начина, по който гласувам – това заяви на влизане в парламента Явор Божанков от ПП-ДБ.
„Всичко друго в подходящ формат ще го заявя в удобен момент със съответните мотиви“, добави Божанков.
Отлюспените от ПП-ДБ „черни овце“ Явор Божанков и Даниел Лорер изненадаха колегите си днес в парламента, след като вчера чуха „присъдата” си от Кирил Петков. За осмия избор на председател, двамата пристигнаха свежи, наперени и ухилени до уши.
Въпреки очакванията, че ще увесят нос, нищо подобно не се случи. Отцепниците потвърдиха още по-убедено, че пак няма да подкрепят Силви Кирилов и дори пускаха всякакви шегички за настроение по време на внезапната почивка, която председателстващият обяви няколко минути след началото на заседанието.
Всъщност, фактът изключени ли са или не така и не се изчисти. Сутринта Иво Мирчев от ДБ обясни, че двамата остават в Парламентарната група. Демократите потвърдиха, че те са категорично против изключването на двамата отцепници в гласуването за Силви Кирилов.
В същото време мнозина се чудеха как може да бъдат изключени от ПГ, при положение, че групите в парламента още не са конституирани.
„Въпросът дали се разпада коалицията „ПП-ДБ“ го слушаме настойчиво в последните седмици. Отговорът от наша страна е еднозначен – не, не се разпада. Това, че имаме различни мнения, не е ново, не е изненадващо, не ни прави разделени“. Това заяви пред Новае депутатът Надежда Йорданова.
По повод вчерашното гласуване за председател на НС и решението на ПП да изключи от партията Даниел Лорер и да поиска оставката на Явор Божанков Йорданова заяви: „Какво са решили колегите от ПП във вътрешнопартийните си органи, не мога да коментирам“. И допълни, че ДБ няма да подкрепят изключването на Лорер и Божанков от парламентарната група.
„Всеки народен представител сам определя начина си на гласуване. В „Да, България“ не може да бъде изключен никой заради различно гласуване“, каза Йорданова.
Тя обясни, че при днешното гласуване от ДБ ще поддържат вчерашната си позиция.
„Ние от ПП-ДБ за последните три седмици направихме всички възможни политически действия, които зависят от нас, така че 51-вият парламент да има председател. Голяма тревога за нас е, че не се водят разговори за формиране на политическо мнозинство. Докато няма яснота по този казус, трябва да отключим работата на парламента въз основа на едно по-скоро тактическо гласуване“, каза Йорданова.
Тя не е оптимист, че днес ще се избере председател на НС.
Йорданова коментира и внесения въпрос от ГЕРБ-СДС до КС за параграф 23.
„Нашето искане за тълкуване на Конституцията дали ВСС с изтекъл мандат може да избира главен прокурор е готово. Беше готово още след изборния ден. Изчаквахме с подаването му в КС, тъй като съдът и мнозинството в момента най-вероятно ще поддържат становището си от 2022 г. То е аналогично относно правомощията на Инспектората към ВСС, че тези органи, чиито членове са с изтекъл мандат, могат да изпълняват функциите си в пълен обем. Скептични сме, че бързо решение на КС би било по-различно“, каза тя.
Очакваното решение на Съда на ЕС би могло да промени нещата, смята още Йорданова. „Преди повече от два месеца генералният адвокат изрази становище, в което каза, че инспекторат с изтекъл мандат няма пълния обем правомощия. Нужно е време да се произнесе Съдът на ЕС. ГЕРБ обаче забързаха часовника и поставиха своето искане. В следващите дни ще бъде внесено и нашето питане“, заяви Надежда Йорданова.